Piractwo komputerowe
Polski rynek IT ma jeden z najwyższych wskaźników wzrostu w Europie. Mimo tego handel nielegalnym oprogramowaniem w naszym kraju jest nadal bardzo popularny. Według badań BSA (Business Software Alliance – organizacja promująca zgodne z prawem i bezpieczne korzystanie z programów komputerowych) ponad 50% używanego w Polsce oprogramowania pochodzi z nielegalnego źródła.
Piractwem komputerowym nazywa się kopiowania, używanie, reprodukowanie, rozpowszechnianie i wytwarzanie danego programu komputerowego bez zezwolenia ze strony jego producenta, którego chroni prawo autorskie. Jeśli zatem osoba prywatna lub firma używają programu komputerowego bądź systemu, na które nie posiadają licencji, to popełniają przestępstwo z tytułu łamania autorskiego prawa materialnego.
Piractwo komputerowe istnieje w sieci oraz na różnego typu giełdach, targowiskach i bazarach komputerowych. Nabywcy nielegalnego oprogramowania mogą nie zdawać sobie sprawy z braku oryginalności zakupionego towaru. Mimo tego mogą oni zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej oraz cywilnej.
Istnieje wiele zagrożeń wynikających z piractwa komputerowego. Jak mówią przepisy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie można kopiować oraz używać programów komputerowych bez zgody ich producenta. Grożą za to surowe sankcje (wypłata odszkodowań autorom oprogramowania, grzywny, konfiskata sprzętu i od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia). Głównym powodem kupowania i używania nielegalnego oprogramowania w Polsce jest wysoka cena jego licencjonowanej wersji. Mała zasobność portfela nie może być jednak tłumaczeniem na uczestniczenie w nielegalnym procederze. Trzeba być świadomym grożących za to konsekwencji. Piractwo komputerowe dotyczy zarówno indywidualnych użytkowników, jak i firm.
Przedsiębiorstwa często świadomie używają nielegalnych oprogramowań, aby obniżyć koszty prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Wynika to najczęściej z niewiedzy i nieświadomości pracodawców dotyczących instalowania programów komputerowych. Warto posługiwać się programami do audytu oprogramowania i audytu legalności oprogramowania, które sprawnie zarządzają procesami oraz zasobami w komputerach. Pamiętajmy, iż za nielegalne oprogramowanie w firmie zawsze odpowiada pracodawca.
Użytkownicy i nabywcy nielegalnego oprogramowania narażają się nie tylko na kary finansowe czy karne, ale również na utratę swojej reputacji, gwarancji chroniącej ich inwestycję, a ponadto zwiększają ryzyko zainfekowania sprzętu komputerowego różnego rodzaju wirusami czy programami szpiegowskimi, a co za tym idzie – nieprawidłowego działania zakupionego oprogramowania bez licencji.